Najnowsze wiadomości

23 maja 2024 7:43

Pinezka - historiaPinezka inaczej nazywana także pluskiewką to krótki gwoździk lub szpilka, która ma ostrze długości nieprzekraczającej 6 mm, niekiedy również do 10 mm. Dodatkowo pojawia się tam duża główka, metalowa albo wykonana z tworzywa sztucznego. Zazwyczaj jest ona płaska, co umożliwia wciśnięcie takiej pinezki w miękkie podłoże jak tektura, korek czy miękkie drewno bez używania młotka.

Można to zrobić samymi palcami i co ważniejsze często można również taką pinezkę bez używania żadnych narzędzi wyciągnąć. Taka najprostsza opcja, jeśli chodzi o pinezki to taka wykonana z krążka z blachy, która ma ostrze w kształcie litery V wycięte z łebka i odgięte pod kątem 90 stopni. Jeśli główna pinezki wykonywana jest z plastiku to najczęściej otrzymuje różne kolory do wyboru.

Pinezka najczęściej używana jest do przypinania kartek papieru z informacjami na różnych tablicach ogłoszeń, do wpinania w miejscach widocznych jak drzwi czy futryny różnego rodzaju notatek.

Niektóre źródła podają, że pinezka wynaleziona była na początku XX wieku w miejscowości Lychen w Niemczech a wymyślona została przez zegarmistrza Johanna Kirstena, który sprzedał ten swój pomysł następnie Otto Lindstedowi, który zdołał uzyskać patent na ten produkt w styczniu 1904 roku. W krótkim czasie jednocześnie dorobił się fortuny na tym produkcie. W innych źródłach podaje się, że pinezka wymyślona została w 1900 roku i wynalazcą był Edwin Moore. Jeszcze inne źródła przesuwają wynalazek do Austrii i na rok 1888, przypisując go fabrykantowi Heinrichowi Sachsowi.

Charakterystyka pinezek

Szpilki do wkłuwania mapy będą rozwiązaniem bezpieczniejszym niż typowa pinezka, ponieważ gdy upadną nie będzie możliwości, by zajęły one pozycję, w której ostrze skierowane będzie pionowo do góry. Dzięki temu nawet jeśli one upadną i taka sytuacja nie będzie zauważona to nie będzie trzeba obawiać się, że komuś coś złego się stanie.

Pinezki mimo, że są tak małym przedmiotem, który w swojej budowie nie jest w żadnym stopniu zaskakujący to jednak mają swoją cenną wartość i na pewno jest wiele takich sytuacji, w których z nich będziemy korzystali. Nie powinno więc być zaskoczenia, że obecnie pinezki są tak bardzo popularne i często się z nich korzysta. Wiele jest takich sytuacji, w których będą one potrzebne i będziemy z nich korzystali. To jeden z tych przedmiotów biurowych, z którego praktycznie każdy z nas korzysta i nie powinno nikogo dziwić, że jest tak popularny.

Jeśli ktoś lubi mieć wokoło siebie różnorakie informację o zadaniach do wykonania, które spisuje na małych karteczkach to bez wątpienia właśnie sięgając po pinezki będzie mógł te notatki umieścić sobie w zasięgu wzroku i tym samym będzie można z nich skorzystać. Na pewno niewielki biurowy przedmiot jest tym co zawsze warto mieć w swoich zasobach, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy z pinezek skorzystamy.