Najnowsze wiadomości

2 listopada 2024 13:17

Jak przygotować pinezki-żarówki?



Jeśli zwykłe pinezki już nam się znudzimy, zawsze możemy zdecydować się na zdecydowanie mniej standardowe rozwiązanie. Takim mianem z pewnością można określić pinezki do tablicy korkowej, dla których charakterystyczne jest to, że mają kształt żarówek. To znakomite rozwiązanie zwłaszcza dla osób kreatywnych potrzebujących pomysłów błyskotliwych i zrywających z konwencją.

Oczywiście, wykonanie takich akcesoriów może okazać się zadaniem nieco pracochłonnym, nie jest to jednak nic skomplikowanego, a efekt końcowy wart jest z pewnością odrobiny wysiłku i wolnego czasu. Potem można już wykorzystywać pinezki do przypinania na tablicę własnych pomysłów. Co więcej – pinezki-żarówki mogą okazać się inspirujące także dla innych członków naszego zespołu nawet, jeśli nie są oni aż tak kreatywni.

To będzie potrzebne

Jednym z najważniejszych elementów, w jakie należy się wyposażyć, jest miniaturowa żarówka, jej przygotowanie nie jest jednak jedynym zadaniem, jakie spocznie na naszych barkach. Konieczne okaże się również zaopatrzenie się w plastelinę, miskę i łyżkę do mieszania, gips, zwykłe pinezki, a także w pilnik lub papier ścierny, żółtą farbę akrylową i srebrny pisak (opcjonalnie zastąpiony przez farbę akrylową w tym kolorze). Gdy skompletujemy wszystkie akcesoria, nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko rzucić się w wir pracy.

Tworzenie ozdobnych pinezek

Pinezki - żarówki krok po kroku

Pierwszym zadaniem, jakie na nas czeka jest sklejenie ze sobą śrubki i małej kuleczki, co pozwoli nam na stworzenie kształtu żarówki w miniaturze. Potem możemy przystąpić do wałkowania plasteliny. Przyda nam się dziesięć płaskich pasków o grubości około centymetra. Do każdej z plastelinowych części należy docisnąć żarówkę, potem zaś wyciągnąć ją, aby stworzyć odlew.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie gipsu. W tym celu do woreczka należy włożyć trzy jego łyżki uzupełnione o półtorej łyżki wody. Ugniatanie worka powinno sprawić, że składniki wymieszają się, choć czasem przydaje się także nieco więcej wody, dzięki czemu uzyskana pasta jest rzadsza. Po odcięciu jednego z rogów woreczka do każdego odlewu należy wcisnąć odrobinę gipsu. Tu ważna jest prędkość działania, gips charakteryzuje się bowiem tym, że relatywnie szybko wysycha. Już po napełnieniu odlewu dobrze jest uderzyć nim kilka razy o stół.

Czynność ta może wydawać się nieco zaskakująca, da nam jednak gwarancję, że nie ma w nim pęcherzyków powietrza. Potem do każdego odlewu można wcisnąć po jednej pinezce z małą ilością gipsu na wierzchu tak, aby osiągnąć efekt całkowitego pokrycia. Czas schnięcia gipsu zwykle nie jest zbyt długi, a to oznacza, że trwa maksymalnie godzinę. Potem można już wyciągnąć gipsową żarówkę usuwając z niej pozostałości plasteliny. Nadmiar gipsu z krawędzi najłatwiej jest usunąć pilnikiem do paznokci, choć pomocny okazuje się też papier ścierny. Potem można już przystąpić do malowania pinezek tak, aby ich wygląd był jak najbliższy oryginałowi.