Najnowsze wiadomości

18 lipca 2024 1:49

Tablica magnetyczna - jak wybrać najlepszą z opcji?Wybierając tablicę magnetyczną, warto wziąć pod uwagę przynajmniej kilka parametrów - wielkość, materiał, z jakiego została wykonana, a także funkcję, jaką powinna pełnić. Istnieje mnóstwo opcji, w tym tablice kredowe, suchościeralne, a także takie, po prostych w ogóle nie da się pisać. Na którą z nich się zdecydować?

Kilka słów o tablicach magnetycznych

Z pomocą tablicy magnetycznej można stworzyć board na inspiracje, zdjęcia i ważne hasła, ale także użyć jej jako pomocy dydaktycznej oraz powierzchni, na której można zaprezentować pomysł w firmie. Zawieszona w domu może przypominać o najważniejszych zadaniach do wykonania i ich terminach.Tablicą magnetyczną możemy nazwać model, który trzyma magnesy. Po większości takich tablic można też pisać markerami, rzadziej kredą. Modele tablic magnetycznych różnią się materiałami i jakością wykonania, a także przeznaczeniem. Rozmiar to kwestia, którą można dostosować ściśle do własnych potrzeb.

Rodzaje popularnych tablic magnetycznych

Tablica magnetyczna ze stali

Niedroga, wykonana ze stali nierdzewnej. Nie można po niej pisać, jedyną funkcją jest wieszanie magnesów. Można ją kupić już z 40 zł, choć cena zależy oczywiście od rozmiaru.

Tablica lakierowana

Na początek warto nadmienić, że wymagają użycia specjalnych, dedykowanych markerów. Cenowo plasują się pomiędzy ceramiczną a kredową tablicą. To dość wygodne, ekonomiczne rozwiązanie do domu lub małego biura.

Tablica porcelanowa lub szklana

Drogie, ale za to bardzo odporne na uszkodzenia i trwałe rozwiązanie. Tablica porcelanowa nie ma matowego wykończenia, w przeciwieństwie do tej wykonanej ze szkła. Szklane tablice nadają się tylko do wieszania na ścianach, ze względu na swój spory ciężar. Mogą za to służyć latami, jako że są bardzo odporne na zarysowania. Sprawdzą się wszędzie, gdzie tablica jest jednym z najczęściej używanych narzędzi pracy.

Tablica kredowa

Tablica kredowa

Tradycyjna wersja tablicy. Może być wisząca i stojąca. Zazwyczaj nie bywa bardzo kosztowna, ale wielu osobom przeszkadza pylenie kredy oraz fakt, że stosowanie takiej tablicy zwykle wiąże się z bałaganem dookoła.

Flipchart

Można po niej zarówno pisać, jak i przyczepiać do niej magnesy. Od tablic montowanych na ścianie różni je fakt, że są wolnostojące. Można więc wygodnie je przestawiać i zmieniać ich lokalizację w zależności od uznania i potrzeb. Flipchart to tablica magnetyczna suchościeralna o standardowym rozmiarze 70 x 100 cm.

Tablica samoprzylepna

Bardzo wygodna opcja. Elastyczna tablica samoprzylepna jest jak folia w rolce. Można kupić odpowiedni wymiar, choć zwykle jest to od A4 do A2, nie więcej. Istnieje możliwość umieszczenia jej na dowolnej, pionowej lub poziomej, gładkiej powierzchni.

Czyszczenie tablicy magnetycznej

Tablica magnetyczna to proste narzędzie, jednak niewłaściwie użytkowana lub czyszczona może po prostu przestać działać tak, jak tego oczekujemy. Po pierwsze, do takich tablic zawsze należy stosować odpowiednie markery. Dotyczy to szczególnie tablic lakierowanych. Dobrze jest też na bieżąco ścierać naniesione treści, by tusz nie wnikał zbyt głęboko w mikropory znajdujące się na powierzchni tablicy. Istnieją także specjalne preparaty do czyszczenia różnego typu tablic, których należy używać co najmniej raz na dwa tygodnie.