Najnowsze wiadomości

23 maja 2024 7:07

Jak wybrać tablicę suchościeralną?Tablica suchościeralna to akcesorium niezbędne w szkole i biurze. Można na niej zapisywać bieżące informacje i od razu je usuwać. Jak wybrać odpowiednią tablicę suchościeralną?

Cena tablicy - przedziały cenowe

Pierwszym kryterium jest cena. Najprostsza tablica suchościeralna jest dostępna już za 20 zł, jednak najbardziej zaawansowane modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy. Warto się zastanowić jaki budżet zostanie przeznaczony na ten zakup. Tablica suchościeralna z kartonu z przyklejoną na powierzchni folią jest zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem. Nieco droższe są tablice suchościeralne, które mają także właściwości magnetyczne. Wykonuje się je ze stali lakierowanej. Następną półkę cenową stanowią tablice ceramiczne oraz szklane. Są naprawdę trwałe i świetnie wykonane, jednak ich ceny potrafią przytłaczać.

Przeznaczenie tablicy

Mała tablica kartonowa to dobra opcja dla osób, które chcą jedynie powiesić ją nad biurkiem i używać na bieżąco, do notowania ważnych rzeczy. Taki model jest bardzo lekki i tani. Można ją łatwo przewieszać z miejsca na miejsce. Problem pojawia się, gdy chcemy mieć możliwość przyczepienia do niej notatek - wtedy lepszą opcję stanowi tablica magnetyczna. Duże, ceramiczne i szklane modele sprawdzają się w salach konferencyjnych i szkołach, gdzie muszą sporo wytrzymać i dobrze się prezentować.

Tablica suchościeralna

Częstotliwość używania tablicy

Zasada jest bardzo prosta. Im częściej i intensywniej użytkowana będzie tablica, tym twardszą powierzchnię powinna mieć. Najczęściej wybierana i zarazem najbardziej ekonomiczna jest tablica suchościeralna magnetyczna, która bez problemu zniesie typowe użytkowanie w małej firmie lub centrum konferencyjnym. W miejscach, gdzie tablicy używa się codziennie, często ją ściera i zmienia treść, lepiej sprawdzają się odporne modele ceramiczne. Matowe pokrycie tablicy sprawia, że może ona pełnić także rolę ekranu do rzutnika. Kartonowa tablica pokryta folią na pewno nie sprawdzi się w biurze ani szkole - już po kilkunastu użyciach widać na niej odcisk od markera i niedokładnie starte ślady.

Charakterystyka użytkujących i estetyka

Pierwsza z tych kwestii dotyczy wzrostu osób, które będą używały tablicy. Jeśli są to dzieci, warto wybrać mniejszy model. Bardzo dużą pomocą dla dzieci, które dopiero uczą się pisać, są delikatne nadruki na powierzchni w postaci linii lub kropek - pozwalają równo pokrywać tablicę pismem. Warto też przyjrzeć się kwestiom estetycznym. Tablica suchościeralna stanowi dość ważny element wystroju pomieszczenia. Warto wybrać taką, która się z nim dobrze skomponuje. Chodzi oczywiście nie o samą powierzchnię, na której się pisze, ale o ramy. Aluminiowe świetnie wyglądają w nowoczesnym pomieszczeniu, z kolei drewniane podkreślą klasykę i przytulny charakter szkolnej klasy. Oczywiście niektórzy producenci eksperymentują też z kolorami powierzchni, dotyczy to jednak tylko tablic szklanych - kosztownych i najrzadziej wybieranych. Można przemyśleć tę opcję, jeśli tablica ma być używana na przykład w popularnym centrum konferencyjnym,