Najnowsze wiadomości

23 maja 2024 7:14

Drugie życie tablicy korkowejJeśli potrzebujecie praktycznej, ale także dekoracyjnej i spersonalizowanej tablicy na notatki czy zdjęcia możesz zdecydować się na różnego rodzaju pomysły z wykorzystaniem tablicy korkowej. Naszą propozycję będzie można wykorzystywać również jako dobry pomysł na prezent. Tym bardziej, że wykonanie takiej tablicy nie będzie ani trudne ani pracochłonne.

Tablica pomysłowa

W większości domów szczególnie tych, gdzie są dzieci znajdzie się przynajmniej jedna tablica korkowa. Jeśli znudzi się jej klasyczny wygląd, który określić można jako korkowy to będzie można ją przerobić i stworzyć z niej kolorową, wesołą tablicę na różnorakie zdjęcia oraz pamiątki, która sprawdzi się jako dobra dekoracja do pokoju dziecka. Warto więc w takim kierunku zmierzać. Wykorzystując bardzo stonowane kolory można zrobić także ciekawą tablicę, która będzie dobrze pasować do gabinetu i będzie można tam przygotowywać sobie notatki. Jeśli wykorzystacie materiał, który będzie miał motyw jedzenia to taka tablica będzie się sprawdzać także w kuchni. Ile pomysłów będzie w głowie tyle różnych tablic będzie można sobie stworzyć.

Pierwszy krok, który trzeba będzie zrobić to usunąć ten tradycyjny korkowy wkład w tablicy. Delikatnie wyciągamy jedną listewkę z ramki, można podważyć również śrubokrętem. Następnie po usunięciu jednej listewki będzie można wysunąć korkowy wkład z ramki.

Jak zrobić tablicę korkową

W drugim kroku będzie trzeba zadbać o to, by wkład tablicy dodatkowo wzmocnić. Jeśli materiał, którym chce się ozdobić tablicę jest stosunkowo gruby a tablica jest nowa to można pominąć taki krok. Jeśli jednak tkanina jest cienka i prześwitująca, albo tablica była długo używana może brakować korka to wtedy będzie trzeba użyć podkładu flizelinowego, cienkiej gąbki, albo taśmy izolacyjnej do paneli, by w ten sposób wzmocnić wkład korkowy tablicy. Przycinamy posiadany wkład do wymiaru tablicy, a potem mocujemy z pomocą zszywacza do płyty korkowej.

Kolejny krok to również przyłożenie wybranej tkaniny do wkładu korkowego i jej nadmiar należy naciągnąć na plecy takiej tablicy. Tkaninę mocujemy do korka za pomocą zszywacza, pamiętamy również o tym, by naciągnąć go odpowiednio mocno. Chodzi o to, by ściśle przylegał on do tablicy.

W czwartym kroku będzie trzeba zająć się mocowaniem tasiemek. Z pomocą zszywacza mocujemy dwie pierwsze tasiemki. Robimy w ten sam sposób jak mocowało się tkaninę, końce tasiemek mocujemy zszywaczem na plecach tablicy. Tasiemki układamy tak by się ze sobą krzyżowały. W miejscu ich przecięcia wpinamy ozdobne pinezki. Następnie w analogiczny sposób mocujemy kolejne tasiemki.

Montowanie tablicy to już kolejny krok, który będzie trzeba wykonać. Wsuwamy udekorowaną płytę korkową w ramkę, oczywiście tak, by nie uszkodzić tasiemek. Zanim założymy i ponownie przymocujemy zdjętą tablicę należy się upewnić, że kompozycja jest taka jaką się planowało. Jeśli to konieczne prostujemy tkaninę i tasiemki od zewnętrznej strony i naciągamy je od spodu. Można ponownie przypiąć je zszywaczem do tablicy. Na koniec przykładamy listewkę do ramki i łączymy z pomocą zszywacza albo małego gwoździa.